Czy sztuczna inteligencja nas zastąpi?

Baner z logo open AI

W ten weekend sprawdzałem możliwości chatu GTP. Jest to model sztucznej inteligencji stworzonej do dialogu. Chat zapamiętuje kontekst i może prowadzić długie rozmowy. Obecnie dostępny jest za darmo pod adresem https://chat.openai.com/chat

Potrafi rozmawiać w języku polskim stąd duża popularność w ostatnich dniach. Widziałem już posty związane z aktywizmem pro zwierzęcym jak i nagrania biznesmenów czy programistów. Każdy się zachwyca (lub boi) więc i ja postanowiłem sprawdzić o co tyle szumu.

Na początek chciałem sprawdzić możliwości prowadzenia konwersacji i pamiętania naszej rozmowy. Algorytm działa dobrze jednak łatwo zasugerować mu światopogląd i nadać cech ludzkich. W moim odczuciu bez sensu jest zadawać pytania odnoszące się do gustu, światopoglądu czy innych cech ludzkich. Samo narzędzie mówi że nie ma dostępu do internetu aby sprawdzić np popularność osób czy książek.

Jak rozmawiać z niewolnikiem?

Gdy po chwili zabawy zrozumiałem jak używać tego narzędzia. Szybko udało mi się wykorzystać prawdziwy potencjał nowej technologii! Używając tej sztucznej inteligencji pomocnym może być wyobrażenie sobie czatu jako naszego niewolnika. Dlaczego niewolnika? Niewolnik ma wykonać dla nas jakieś zadanie i pozbawiamy go cech ludzkich. O ile takie postępowanie z człowiekiem jest złe to sztuczna inteligencja nie jest człowiekiem. Nie powinniśmy nadawać jej cech ludzkich.

Pomocny może być tryb rozkazujący. Przykładowe zdania możemy zacząć:

  • Napisz mi …
  • Stwórz dla mnie …
  • Przedstaw 5 punktów …

Nie powinien interesować nas światopogląd niewolnika. Powinna interesować nas praca która może być wykonana za nas. Sztuczna inteligencja odpowiada na zasadzie prawdopodobieństwa analizując setki danych. Nie ma i nigdy nie będzie miała uczuć oraz prawdopodobnie nigdy nie będzie umiała myśleć abstrakcyjnie ponieważ bazuje na dotychczasowej wiedzy. Powiedziałbym że chatgpt to bardzo zaawansowania encyklopedia.

Niewolnik stał się moim nauczycielem!

Od pewnego czasu w pracy programisty natrafiam na problemy które trudno mi wytłumaczyć innym, a jeszcze trudniej znaleźć na nie odpowiedź. Często zdarza się że moje pytanie jest na tyle ciekawe że zbiera plusy i lajki jednak nie otrzymuje odpowiedzi. To samo spotkało mnie 2 lata temu zadając pytanie o znalezienie sposobu na dopasowanie wag do kolorów. Po zadaniu pytania nikt nie był w stanie podpowiedzieć czegoś. Pytałem również kilku znajomych programistów na facebooku, również bezskutecznie.

https://forum.pasja-informatyki.pl/506217/algorytm-dopasowania-jak-to-zrobic

W rzeczywistości mój problem był nawet bardziej złożony ponieważ miałem do przeanalizowania 5 wymiarów. Chciałem to nieco uprościć aby dostać odpowiedź i szukać dalej. Niestety odpowiedzi nie dostałem. Jedyne co przyszło mi do głowy 2 lata temu to metoda brute force.

Korzystając z chatgpt poprosiłem go o rozwiązanie mojego problemu z przed lat. W ciągu 30 minut rozmowy wymyślił o wiele lepsze podejście niż ja podczas rozwijania swojej wersji algorytmu przez miesiąc.

Już na samym początku stwierdził, że aby porównać dane potrzebuje obliczyć odległość euklidesową. Nie miałem pojęcia co to jest więc poprosiłem o przykład kodu w typescript. Następnie chciałem aby niektóre wartości miały większe znaczenie. Ponownie doprecyzowałem i kazałem dodać wagi dla każdego wymiaru mojej tablicy. I znów strzał w dziesiątkę! Zaproponowany przez sztuczną inteligencję kod działał i był napisany bardzo dobrze.

Na sam koniec zapytałem się czy jest jeszcze jakiś sposób poza obliczaniem odległości euklidesowej. I znów szok chat GTP zaproponował mi obliczanie odległości Mahalanobisa i podał od razu przykładowy kod w typescript pamiętając kontekst. Był też w stanie zaprezentować mi plusy i minusy dwóch rozwiązań.

Czat popełnia też błędy i wymaga zweryfikowania przekazanej wiedzy. Jednak wydaje mi się że już obecnie świetnie się sprawdzi w roli mojego nauczyciela. W końcu przed rozmową z czatem nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego jak wzór na obliczanie odległości euklidesowej czy Mahalanobisa. Po 30 minutach rozmowy wiem co to jest i jak go stosować. Dlatego też chętnie zapłacę za pobieranie nauk, gdy algorytm przestanie być bezpłatny. Wiem że pomoże mi w uczeniu się nowych rzeczy i rozwiązywaniu moich problemów.

Czy powinniśmy bać się wojny z robotami?

Nie martwiłbym się że encyklopedia przejmie władzę nad światem. Jednak jak każda technologia może być wykorzystana do złych jak i dobrych zadań. Każde zaproponowane rozwiązanie przez sztuczną inteligencję musi zostać poddane analizie przez nas samych. Dodatkowo czat może się mylić więc warto sprawdzać czy odpowiedzi są zgodne z rzeczywistością. Mimo podpowiedzi czatu GPT to decyzja pozostaje w naszych rękach.

Wiem również, że sztuczna inteligencja nie zastąpi mojej pracy. Co prawda zaproponowała dużo lepszy algorytm jednak tylko ja wiem jak go połączyć z resztą aplikacji. Myślę że współpraca z takimi algorytmami pozwoli nam zyskać więcej czasu dla siebie, a nasze aplikacje będą działały szybko i wydajnie z korzyścią dla naszych użytkowników.

Zamknij
O mnie Programy Prace Kursy Oferta Skontaktuj się ze mną